Онлайн игри и безопасността на децата: рискове и насоки за сигурност
Видео игрите са сред предпочитаните дейности, които децата и тийнейджърите извършват в интернет пространството. Те са начин подрастващите да се развличат и да развиват креативността и стратегическото си мислене.
Въпреки ползите им обаче носят редица рискове за децата.
В статията ще научите повече за опасните онлайн игри, пристрастяването към тях и какво можете да направите, за да защитите подрастващите, докато играят.
Как да разберете, че детето ви е пристрастено към онлайн игри
Основният проблем, пред които много родители се изправят, е развиването на пристрастяване от страна на малчугана към видео игрите.
Според Световната здравна организация то е считано за болест, чиито симптоми напомнят на тези на абстиненция от наркотици. Най-уязвими са децата между 5 и 18-годишна възраст, тъй като техният мозък все още се развива. Това ги прави по-податливи към пристрастяване и може да доведе до негативни промени в поведението им.
Съществуват няколко основни симптома, по които да разпознаете проблема и да предприемете нужните мерки за справяне с него. Те са:
- прекарване на прекалено много време пред компютъра/лаптопа, пренебрегвайки учебните си задължения;
- затваряне на детето в себе си и отказ да сподели на какво играе;
- загуба на представа за време;
- социална изолация (откъсване от приятелите и семейството);
- загуба на интерес към останалите си хобита;
- раздразнителност и спорове със семейството.
Други рискове от онлайн игрите
Прекомерното време, прекарано пред екрана, е широко разпространено сред малките и тийнейджърите. Ако не бъде контролирано, може да доведе до редица негативни ефекти: социална изолация, психични разстройства, затлъстяване, склонност към агресия и др.
В следващите редове ще научите повече за всеки от рисковете, на които е изложено детето ви, играейки прекалено много видео игри.
Зловреден софтуер
Една потенциална опасност, свързана с онлайн игрите, е заразяването на устройството с вирус. Това може да се случи при изтегляне на приложения или безплатни игри от непроверени източници, сайтове или публикувани връзки в общности в социалните мрежи.
За да предотвратите заразяването на компютъра със зловреден софтуер, трябва да:
- проверявате откъде детето ви иска да свали дадената игра;
- да му обясните рисковете от изтеглянето на безплатни игри;
- да му покажете достоверни и легитимни сайтове, които да използва.
Кибертормоз
Опасни игри за деца са тези, в които малчуганите могат да станат обект на тормоз. Причините за това варират като например фактът, че подрастващият се справя по-добре или по-зле в дадена игра, което води до обиди и социална изолация.
Друг вид кибертормоз е така нареченият доксинг. Той представлява придобиване на достъп и компрометиране на лична информация (пароли, потребителско име, номер на кредитна карта и др.) на детето и/или родителите, чрез която да манипулират, тормозят или изнудват жертвата.
В такива случаи улавянето на злосторника е много трудно поради анонимността на участниците в общите игри, които често си измислят псевдоними и аватари, за да се прикрият.
Опасни контакти с непознати
Много от видео игрите са създадени, за да бъдат играни в отбори срещу други геймъри. Участниците в тях могат да комуникират лесно един с друг чрез помощта на чатове, текстови и видео съобщения, както и чрез платформи за общуване като Reddit и Discord.
Такъв тип взаимодействие между играчите се случва онлайн и не е нужно те да се виждали на живо или да знаят истинските си имена. Точно свободата да се представяш за какъвто искаш в интернет става причината анонимността да е параванът, зад който много зложелатели се крият. Например това могат да са педофили, дебнещи следващата си жертва, или хора, които търсят начин да злоупотребят с информация, дадена им вследствие на сприятеляване с детето.
Социална изолация
Когато детето ви започне да прекарва все повече време в стаята си, за да играе на видео игри и прекъсва връзките с приятелите си офлайн, това е явен знак, че то се изолира от външния свят.
Седенето пред компютъра за прекалено дълго време не само ще навреди на физическото му състояние, което може да доведе до затлъстяване и обездвижване, но и да го направи антисоциално. Това може да се превърне в огромен проблем в реалния живот, защото ще го направи неспособно да общува с други хора офлайн.
Достъп до неподходящо съдържание
В графата на опасните игри за деца се включват и тези, които имат сексуално съдържание или са пълни с насилие.
Видео игрите са интерактивни и увлекателни, но когато в тях има сцени на побоища, кръв и убийства, това може подтикне играчът да се идентифицира с агресора и да се превърне в такъв в реалния живот.
Ефектите от такъв тип видео игри са дълготрайни, тъй като чрез тях геймърът може да научава и практикува различни насилствени техники, които да използва офлайн.
Как да се справите с опасните онлайн игри: насоки за сигурност
Взимането на предпазни мерки е от ключово значение, за да не развие детето ви пристрастеност към видео игрите. Някои от най-важните съвети, които да ви помогнат да го предпазите, са да:
- преглеждате игрите, които играе подрастващият, и проверявате настройките им;
- наложите времево ограничение, в което детето ви ще прекарва на компютъра/лаптопа;
- проверявате дали видео игрите, които избира детето ви, отговарят на PEGI рейтингите;
- насърчавате децата да правят почивки на някакъв интервал от време и да се раздвижват;
- играете заедно с детето, за да разберете какво харесва, да контролирате процеса и да се сближите с него;
- поставите използваните устройства на място, където да ги виждате;
- поговорите с детето за опасностите, които крият видео игрите.
На сайта на нашата кампания „Пази детето в интернет“ с основна цел информиране и подпомагане на родителите и подрастващите за безопасното играене на видео игри, ще откриете още полезна информация как да защитите подрастващите от онлайн заплахите и да сте спокойни за времето, прекарано от тях в интернет.
Тази статия е част от нашата мисия да осигурим полезна информация за опасностите в интернет.
⇒ ЗАПАЗЕТЕ ОБУЧЕНИЕ ЗА РОДИТЕЛИ ОТ CYBER 360 ACADEMY