Като родители ние винаги се притесняваме за децата – дали им е студено, дали няма да се наранят и дали са тръгнали в правилната посока. Понякога е трудно да се балансира между прекаленото нахлуване в личното им пространство и здравословната доза грижа. Същото е и с Интернет сигурността. От една страна дигиталното пространство дава свобода и нови знания, а ние не искаме да ограничаваме децата си, но от друга – налага се да предприемем някои предпазни мерки.
Съвместно с нашите партньори, подготвихме списък с ценни препоръки за Интернет безопасност, които искаме да споделим с Вас.
Разговаряйте открито
Изградете навик на децата Ви да споделят за всичко, което правят онлайн, още докато са малки. По този начин Вие им показвате, че могат да Ви имат доверие и Вие няма да им се скарате, ако нещо необичайно се случи в Интернет. Помогнете им да пренесат ценностите, на които по принцип ги учите, и в онлайн средата.
Обяснете на децата, че Интернет е публично място и когато прекарват време там, са на показ. Разяснете им как тяхното поведение онлайн може да повлияе на другите и какво означава да пазят репутацията си.
Упражнявайте контрол върху прекараното време пред екрана
Няма нищо лошо или тиранично в това да установите правила за времето, прекарано пред телефона и компютъра. Ако направите това навреме, когато децата Ви пораснат, вече ще имат изградени навици и сами ще избират да не прекаляват с онлайн сърфирането.
Един начин да контролирате достъпа до Интернет е като поставите WiFi пароли или програми за родителски контрол, но можете и просто да държите устройствата на децата си там, където ги виждате. Ако децата Ви са съвсем малки, не се свенете да проверите списъка с посетените от тях страници.
Добра идея е да поставите лимит на еднократните влизания, например 30 минути. Някои семейства дори въвеждат дни без Интернет, които предствят на децата като глътка въздух и време за различни интересни офлайн занимания.
Запознайте се с онлайн приятелите на децата си
По същия начин, по който държите да знаете с кого се виждат децата Ви през деня и къде ходят, редно е да имате поглед и върху онлайн запознанствата им. Причината е, че въпреки добрите си намерения, децата често не могат да прозрат неискреността от страна на Интернет „приятелите“.
Научете децата какво може и какво не бива да се споделя
Социалните медии са арена за споделяне и съвсем нормално, децата се вълнуват от този факт. Те нямат търпение да покажат свои снимки и да разкажат подробности от своя живот на всеослушание, търсейки разбиране и одобрение. Покажете на децата си коя информация могат да разкрият и коя трябва да остане поверителна. Дайте им примери за последиците, до които споделянето на чувствителни данни могат да доведат.
Изключете приложенията за локализиране
Повечето платформи, които децата ползват, работят с инструменти за локализиране. Когато се споделят дигитални снимки и видеа, местонахождението на децата може да се появи автоматично. Отделете няколко минути, за да деактивирате тези функционалности и така никой няма да може да проследи децата Ви.
Станете „почитател“ на социалните мрежи
Дори и в действителност да не проявявате никакъв интерес към различните социални медии, препоръчително е да знаете как те работят и дори да следите за новостите в тях. Така ще имате предимството да разбирате какво изпробват децата Ви онлайн и можете да ги посъветвате. Например, покажете на децата си как да докладват съмнителни или обидни постове. Освен това, разтваряте вратата на доверието още по-широко.
Бъдете личен пример за децата си
Демонстрирайте на децата си какво е позитивно поведение онлайн. Ползвайте Интернет умерено, влагайте смисъл в съдържанието, което споделяте и уважавайте тези, с които общувате. Без съмнение, това е най-сигурният начин да научите децата си да правят същото.
Ако децата Ви имат смартфони, таблети или лаптопи, вероятността да станат жертва на кибертормоз вече е около 50%. Тоест, самото притежание на електронно устройство е предпоставка за неприятни инциденти. И все пак, как се променят децата, когато нещо не е наред онлайн?
Излоация
Затварят ли се децата Ви в стаята си твърде често? Опитват ли се да скрият екрана си от погледа Ви? Забелязвате ли да са изгубили желание да излизат и създават социални контакти? Всяка една от тези промени може да е сигнал за проблеми в Интернет.
Тревога
Тревожността е бичът на времето, в което живеем и засяга и малки и големи. А какво може да създава безпокойство за децата Ви? Ако ги усещате нервни, притеснени и изпитващи силно вълнение, когато чатят или посещават социалните медии, проверете какво стои зад тази възбудимост.
Нарушена честота на ползване на Интернет
Няма точно определена правилна честота на влизане в Интернет, която всички трябва да спазват, но когато децата Ви рязко променят навиците си, може би се е случило нещо нередно. Ако децата изведнъж започнат да прекарват значително повече или значително по-малко време онлайн, бъдете нащрек.
Гняв и срам
Всеки родител знае, че децата могат да бъдат силно емоционални и често сменят настроението си. Ако все пак забележите твърде честа проява на екстремни емоции, проучете какъв е източникът. Например, децата Ви може внезапно да започнат се срамуват от нещо, което досега не им е правило впечатление или пък да избухват по непонятни причини.
На първо място, не се паникьосвайте и не показвайте слабост. Уверете децата, че сте на тяхна страна и че не ги обвинявате. Понякога децата вярват, че те са виновни и трябва сами да разрешат проблема. Успокойте ги, покажете им, че сте с тях и могат да разчитат на Вас. След това ги подгответе как да предотвратяват кибер инциденти оттук нататък.
Научете ги да боравят с настройките за поверителност
Тези настройки са последното нещо, към което децата биха проявили интерес сами, затова им помогнете. Така следващият път те сами ще блокират потребители и ще прекъсват неуместни разговори навреме.
Пароли, пароли, пароли
Разговорите за паролите са безкрайни. Ако децата вече са се сблъскали с кибер тормоз или кражба на профил в социалните медии, веднага сменете паролата им с по-сложна. Създайте правило за актуализиране на паролите на определен период от време. Не е зле да използвате програма за управление на на пароли (password manager).
Сигнализиране
Покажете на децата как сами да подават сигнали за злонамерено поведение и как да правят скрийншотове, които могат да послужат за доказателство.