В днешното дигитално време всяко дете има достъп до изобилие от информация и ресурси. Въпреки че интернет може да се използва с цел забавление или образование, съществува и риск от неподходящо и потенциално вредно за деца съдържание.
Онлайн пространството съдържа сайтове или скрити групи с неподходяща информация за деца, които за сметка на това могат да бъдат лесно открити и използвани от самите деца.
Децата могат по невнимание да попаднат на различни форми на неподходящо съдържание докато сърфират онлайн, играят игри или гледат видеоклипове.
Неподходящо съдържание за деца включва агресия и насилие, насаждане на омраза и порнографско съдържание.
Изключително важно е разбирането с какви видове неподходящо съдържание може да се сблъска едно дете, за да се предприемат проактивни стъпки от родителите и учителите с цел предпазване на детския ум.
Първа стъпка е направа на настройки за родителски контрол, включване на безопасен режим на търсачките и защита на всяко устройство. Изберете браузъри и приложения за деца, които са предназначени да осигурят безопасна онлайн среда за тях. Тези платформи филтрират неподходящото съдържание и предлагат подбрани тематики, подходящи за възрастта.
Следваща важна стъпка е комуникацията с децата, която трябва да е постоянна. Трябва да говорите с тях относно безопасността в интернет и да ги насърчавате да споделят, ако попаднат на съдържание, което ги притеснява.
Редовно проверявайте онлайн активността им и обсъждайте всички темио или въпроси, които може да имат. Отворената комуникация е от съществено значение за осигуряванетона безопасно онлайн изживяване. Обяснете на детето си за потенциалните опасности от неподходящо съдържание и защо определени типове съдържание не са подходящи за него. Дайте му възможност да разпознава и избягва подобно съдържание.
Социална кампания „Пази детето в Интернет“ на ЗК “Лев Инс”, подкрепена от МОН, може да ви помогне да предпазите детето си от неподходящо съдържание онлайн.
Целта на кампанията е да запознае всички участници с начините за предпазване от различните опасности, които се крият във виртуалното пространство. Инициативата цели да информира, както деца, така и родители, за киберпрестъпленията, така че те да знаят как да избягват рискови ситуации онлайн и как да реагират в случай, че станат обект на изнудване и кибертормоз.
Активното ангажиране и използването на дигитални инструменти са ключови. Родителите трябва редовно да проверяват историята на сърфирането на децата си, могат да използват софтуер за родителски контрол (научете повече ТУК и ТУК) и най-вече да създават среда на доверие, където децата се чувстват комфортно да споделят онлайн преживяванията си.
Достъпът до съдържание с онлайн насилие и реч на омраза може да притъпи чувствителността на децата към агресия и да ги накара да я възприемат като нормална. Други типове неподходящо съдържание е възможно да повлияят негативно на социалните им взаимодействия и потенциално да доведат до проблеми в комуникацията или дори социална изолация.
Училищата могат да си сътрудничат с ИТ специалисти за осигуряване на училищните мрежи, да предоставят ресурси за безопасно онлайн поведение и да организират семинари с експерти, за да образоват както учениците, така и родителите относно потенциалните опасности, криещи се зад неограничения достъп до дигитално съдържание.
КАМПАНИЯ
"ПАЗИ ДЕТЕТО В ИНТЕРНЕТ"
ПОЛЕЗНИ
СЪВЕТИ
ПРОЧЕТЕТЕ
НОВИНИ
Опасностите в интернет